Шукати в цьому блозі

понеділок, 22 травня 2017 р.

Рентген і його вплив на організм людини

Рентгенівські промені здатні проникати в різні речовини, але з різним ступенем і ці промені, є електромагнітними випромінюваннями, довжина хвилі яких складає 9-8 см.
Всім відомо, що рентгенівські промені засвічують фотоплівку і викликають її почорніння, як раз на цій властивості побудовані медичні дослідження людського тіла. Рентгенівські промені проходять через досліджуваний об'єкт і потім потрапляють на плівку і відбувається зображення на плівці внутрішньої структури людини.
Вплив рентгенівських променів на організм визначається рівнем дози опромінення, а також тим, який орган буде направлено опромінення і пі опроміненні тіла людини кісткові тканини менш прозорі для рентгенівських променів. Вони дають більш світле зображення на плівці, порівняно з іншими тканинами людини, наприклад шкіри або внутрішніх органів.
Всі знімки, які зроблені рентгенівським апаратом, називають рентгенограмой, а діагностичні дослідження і лікування з їх допомогою в медицині називають рентгенологией.
В даний час існують різні методи діагностики, це ангіографія, мамографія і урографія, але рентген був і залишається найпоширенішим методом діагностики.

Темі не менше, всі переломи кінцівок, положення і розміри серця, а також запалення легень або туберкульоз, можна досить швидко і точно визначити за допомогою рентгенівського обстеження, тому цей вид діагностики залишається актуальних до теперішнього часу.
Погано те, що вплив рентгенівських променів на організм вони проникають дуже глибоко у всі ділянки людського тіла і це негативно впливає на людські клітини і органи. Опромінення рентгеном, можна назвати тією ж радіацією, а під впливом радіоактивного випромінювання відбувається іонізація молекул і атомів організму людини, і це призводить до загибелі клітин людини.

При рентгенівському впливі променів, людина отримує певну дозу опромінення, яка дорівнює десятикратному опромінення, від звичайного фонового опромінення, в якому людина постійно перебуває.
Безумовно, всім давно відомо, що вплив рентгенівських промені на організм, буде заподіяно певну шкоду здоров'ю людини і вчені намагаються знизити до можливого мінімуму негативний вплив променів на організм людини.
Тому в даний час при діагностиці, використовуються рентгенівські промені з досить низькою енергією, до того ж діагноз проводиться в короткі проміжки часу, що також знижує рівень шкоди від дії променів на організм людини.

Основним побічним ефектом при опроміненні, це виникнення ракових пухлин і вони можуть розвинутися через десятки років після опромінення.
Велика проникаюча здатність рентгенівських променів робить їх небезпечними для всіх органів людини, і цей вид опромінення є основним видом радіації, хоча після аварії на Чорнобильській АЕС, небезпека радіоактивного випромінювання, дещо видозмінилася, і вже у цьому випадку рентгенівські промені не здаються такими небезпечними як при вибуху на АЕС.
Тим не менше, розглядаючи питання про рентгенівському випромінюванні, слід зазначити, що у людини різні органи і клітини мають різну чутливість. Тому ризик опромінення різних частин тіла варіює, так при рентгенівському опроміненні нижніх кінцівок, інші частини тала, практично не піддаються прямому, безпосередньому впливу рентгенівських променів, тому говорити про опромінення окремої ділянки тіла не доводиться у зв'язку з тим, що за основу опромінення не береться певна ділянка тіла, а весь організм людини.

При визначенні дози опромінення рентгенівськими променями проводиться порівняльна динаміка постійного радіаційного фону, космічного опромінення та дози, отримані при флюорографії, рентгені грудної клітки, комп'ютерної томографії, внутрішньовенної пієлографії, рентгенографії тонного кишечника і шлунка, рентгенографії хребта, комп'ютерна томографія голови, пієлографії, а також микционной цистоуретрографии.
Можна зазначити, що отримане опромінення при комп'ютерній томографії всього тіла перевищує рентгенівське опромінення в десятки разів, але справа в тому, що такий вид опромінення в порівнянні з природним опроміненням дорівнює трехгодичному опромінення, а ось отримання рентгеном, хоча воно і нижче, але одно кільком дням природного опромінення. Тому поступове опромінення протягом кількох років не дає побічних явищ порівняно з одноразовим опроміненням.

Тому рівень опромінення рентгенівськими променями в даний не представляють велику небезпеку, якщо вони використовуються правильно і з великою обережністю. Обстеження рентгенівськими променями проводиться швидко і певних ділянок тіла, а рентгенівські промені діють на організм людини під час включення апарату, а сам процес рентгенівського «просвічування» не займає більше мілісекунди.
Безумовно, в будь-якому випадку рентгенівське обстеження повинно знижуватися до мінімуму і тільки в самих необхідних випадках. Не варто використовувати рентген при обстеженні вагітної жінки у зв'язку з негативним впливом променів розвивається плід, але це залежить від терміну вагітності і проведеної процедури обстеження жінки.
Наприклад, при обстеженні грудної клітки, рук, ніг або голови вагітної жінки, але при цьому інша частина прикривається захисним фартухом, тоді розвивається плоду не буде заподіяно шкоди.

Після народження дитини, але в тому разі, коли мати годує його грудьми, будь короткочасні опромінення рентгенівськими променями, шкоди дитині не принесуть, так як рентгенівські промені не впливають на склад грудного молока.
Як і у випадку проведення рентгенівського обстеження вагітних жінок, які проводиться тільки у зв'язку з життєвими показаннями, так і обстеження маленьких дітей повинно проводитися в крайньому випадку.

3 коментарі: